Informace pro spotřebitele

Vážený zákazníku,
naším cílem je především Vaše plná spokojenost s nakoupeným zbožím, proto si Vás dovolujeme upozornit na některé zásady a doporučení ke správnému používání a ošetřování Vámi zakoupené obuvi.

 1. Novou obuv noste zpočátku jen kratší dobu, aby se přizpůsobila tvaru Vašich nohou.
 2. Společenskou obuv používejte jen pro slavnostní příležitosti, sportovní obuv patří na hřiště, rekreační obuv na chvíle oddechu a dovolenou ap.
 3. Pro zdraví nohou prospívá každodenní výměna ponožek a patřičná hygiena.
 4. Doporučujeme rovněž zakoupení vkládacích vložek do obuvi, které je možné vyměnit a tímto způsobem prodloužit životnost Vaší obuvi.
 5. Obuv pravidelně ošetřujte, čímž rovněž prodloužíte její životnost.
 6. Již při nákupu obuvi se poraďte s prodejcem o vhodném prostředku k ošetřování obuvi (impregnačním prostředku, krému apod.).

Několik společných rad ke správnému používání a ošetřování obuvi

 1. Obuv často střídejte, zejména v deštivém počasí.
 2. Promočenou obuv nikdy prudce nesušte u zdroje tepla! Při teplotě nad 50 °C dochází k poškození obuvi.
 3. Při obouvání obuvi uzavřených střihů používejte obouvací lžíce, čímž zabráníte prolamování materiálu v patní části obuvi.
 4. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň.
 5. Nezapomínejte na pravidelné ošetřování vhodnými čisticími prostředky a údržbu a především při opotřebení podešví a patníků vlastním nošením nechte ihned opravit u specializovaného opraváře.

Jak správně ošetřovat jednotlivé druhy obuvi.

kůže

Usňová obuv s hladkým lícem
po vyzutí obuv očistěte od bláta a prachu suchým nebo mírně vlhkým hadříkem. Po odstranění nečistot naneste na svršek tenkou vrstvu barevného nebo bezbarvého krému a obuv vyleštěte, v případě mechanického odření lícové strany si obuv po poradě s prodejcem přestříkejte krycí barvou ve spreji v příslušném odstínu.

kůže

Usňová obuv z vlasových materiálů
po vyzutí zbavte obuv bláta a prachu kartáčem. Na očištěnou obuv naneste semišové barvivo příslušného odstínu. Po zaschnutí barviva obuv ošetříme lehkým překartáčováním.
plast
Obuv z poromerických a plastových materiálů
poromerická a plastová obuv má tu výhodu, že i při delším používání si udržuje svůj vzhled a dobře se čistí. Po vyzutí obuvi k odstranění nečistot postačí omytí vlažnou vodou a přeleštění hadříkem

textil

Obuv z textilních materiálu
ošetřuje se pouze za sucha kartáčováním a stejně jako u ostatních typů obuvi používejte prodejnou doporučené prostředky určené k čištění a údržbě textilu. Vyvarujte se nadměrného promáčení a obuv v žádném případě klasicky neperte.

plast

Obuv pryžová
obuv se dobře čistí vlažnou vodou, proto při čištění nepoužívejte rozpouštědla ani pohonné hmoty. Pro zvýšení životnosti je možno pryžové části obuvi ošetřit silikonovou emulzí.

Označování materiálů na jednotlivých částech obuvi.

vrch

vrch
který tvoří vnější část svršku obuvi.
 

podšívka a stélka

podšívka a stélka
které tvoří vnitřek obuvi.

podešev

podešev
která tvoří spodní část obuvi a je při nošení vystavena oděru.
 

kůže

useň
 
 

plast

pryž, plasty, poromerické materiály
 
 

textil

textilní materiály
 

 

© 2006–24 Labaj